CALLIOPE احمدی نژاد وزیر احمدی نژاد خبر

CALLIOPE: احمدی نژاد وزیر احمدی نژاد خبر سیاسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی افزایش جمعی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته جهش ۵۳۸ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب کم کردن تب و تاب بازارهای مالی کشور ناشی از خروج آمریکا از

افزایش جمعی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

افزایش جمعی در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته جهش ۵۳۸ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب کم کردن تب و تاب بازارهای مالی کشور ناشی از خروج آمریکا از برجام و امید به پایبندی اروپایی ها به این قطعنامه بین المللی، محرکی جهت رشد قیمتی سهام شد. در این میان علی رغم هفته گذشته که معامله گران حقیقی نقش پررنگی را در سمت فروش داشتند، در معاملات دیروز زیاد کردن همکاری این دسته از معامله گران در سمت خرید و کم کردن همزمان فشار فروش، رشد دسته جمعی سهام شرکت های بورسی را رقم زد.

افزایش جمعی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته جهت ششمین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد. به این ترتیب دیروز شاخص سهام با رشد ۵۳۸ واحدی (معادل ۶/ ۰ درصد) در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحدی قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات امروز رشد دسته جمعی سهام بورسی بود؛ به طوری که شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) با رشد ۵/ ۱ درصدی همراه شد. این بیشترین رشد شاخص کل هم وزن از ۲ تیر ۹۵ به شمار می رود. به نظر می رسد امیدواری به پایبندی اروپایی ها و صحبت های متناقض مقامات آمریکایی در رسیدن قیمت سهام به کف های قیمتی باعث شده است است تا کوچکترین خبر مثبتی، تصویر العمل سریع فعالان بازار را در پی داشته باشد. در دیگر بازارهای موازی نیز تا حدودی این امر قابل قابل لمس بود؛ به طوری که قیمت دلار در بازار غیر رسمی در مسیر کاهشی قرار گرفته هست. در این جلسه معاملاتی، نقش حقوقی ها در معاملات سهام کمرنگ تر از روزهای پیش شد و عوض کردن مالکیت سهام در آخر بازار به نفع فعالان حقیقی بازار رقم خورد. موضوعی که خود می تواند نشان دهنده زیاد کردن اقبال معامله گران به سهام بورسی باشد.

دلایل اقبال به گروه های مرتبط با بازار مسکن

یکی از صنایع بورسی که در روزهای اخیر، نگاه فعالان بازار را به خود جلب کرده هست، گروه های مرتبط با بازار مسکن بودند. به این ترتیب سه گروه انبوه سازی، سیمان و کاشی و سرامیک از روز یکشنبه قدم در مسیر صعودی گذاشتند. این روند صعودی طی معاملات روز گذشته نیز ادامه پیدا کرد. به این ترتیب صنایع مذکور که طی معاملات سال ۹۶ به ترتیب با افت ۱۴، ۱۷ و ۱۶ درصدی شاخص صنعت خود مواجه شده است بودند، تنها در سه روز معاملاتی گذشته به ترتیب با رشد ۸، ۳ و ۲ درصدی همراه شده است اند. درخصوص رشد این صنایع بورسی می توان دلایل چندگانه ای را برشمرد. از یکسو می توان روند نزولی چندین ساله این نمادها را بااهمیت ترین علت بازگشت توجه فعالان بورسی قلمداد کرد. نگاهی به روند شاخص صنایع گروه های مورد بررسی گواهی بر این مدعا هست؛ به طوری که شاخص دو گروه انبوه سازی و سیمان چندی پیش به کمترین رقم از ابتدای سال ۹۲ رسید و در شرایط کنونی در حال بازگشت از این کف ۵ ساله است.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته جهش ۵۳۸ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب کم کردن تب و تاب بازارهای مالی کشور ناشی از خروج آمریکا از

در نگاهی دیگر می توان به اخبار تاثیرگذار بر فعالیت شرکت های زیرمجموعه این گروه ها توجه داشت. بسیاری از کارشناسان، محرک مهم رشد قیمتی این روزهای نمادهای مذکور را، رونق نسبی معاملات مسکن در ماه های اخیر عنوان می کنند. طی چند سال اخیر رکود بازار مسکن را فراگرفته بود و ضعف قدرت خرید در سمت تقاضا عامل مهم این رکود عنوان شده است بود. طی سال های گذشته تلاش بسیاری از سوی مقام سیاستگذار جهت خروج بازار مسکن از این بحران صورت گرفته که به عنوان نمونه می تواند به زیاد کردن تسهیلات خرید مسکن در شکل های گوناگون اشاره کرد. در شرایط کنونی ولی قیمت مسکن مسیر صعودی در پیش گرفته و رشد های قابل توجهی را ثبت کرده هست. هر چند رشد افسارگسیخته قیمت مسکن می تواند عامل سرکوب کننده تقاضا و تعمیق رکود در این بازار باشد، ولی باید اذعان کرد، این سطوح قیمتی فضا را جهت شرکت های بزرگ این حوزه به خصوص انبوه سازان مساعد کرده است تا بعد از مدت ها با فروش دارایی های خود، به رونق صورت جریان وجود نقد خود کمک کنند.

درخصوص صنعت سیمان نیز علاوه بر تلاش جهت بازگشت از کف ۵ ساله، اخبار مساعدی به گوش می رسد. بر اساس این اخبار، قرار است در ماه آینده، سیمانی ها قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند. این پیشنهاد تعیین قیمت می تواند باعث زیاد کردن خوش بینی نسبت به سودآوری شرکت های سیمانی باشد. در عین حال اخباری مبنی بر پیگیری حل پرسشها مربوط به صادرات سیمان به روسیه و عراق شنیده می شود که خود بر روند قیمتی سهام این شرکت ها اثرگذار هست. در مجموع این عوامل موجب شد تا روز گذشته بیش از ۸۰ درصد سیمانی ها با رشد قیمتی همراه شوند. تشکیل صف های خرید از نمادهای سیمانی در این روز از نظرها پنهان نماند.

صف نشینی خودرویی ها

افزایش جمعی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

همانطور که بارها در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» تاکید شده است هست، صنعت ماشین بیشترین تاثیر را از تحولات سیاسی پذیرا هست. در این میان بعد از خروج آمریکا از برجام و در شرایطی که تحریم های آمریکا مجددا در ۹۰ و ۱۸۰ روز آینده اعمال خواهد شد، پرسش مهم تعیین کننده روند سهام خودرویی، عملکرد کشورهای دیگر به خصوص اروپایی ها در برابر این جریان هست. هر چند کشورهای اروپایی در حال حاضر بر پایبندی به برجام تاکید کرده اند، ولی باید دید تا چه حد زیر فشار آمریکا که احتمالا روز به روز زیاد خواهد شد، دوام می آورند. در این شرایط به نظر می رسد فعالان بازار نسبت به پایبندی اروپایی ها نسبت به تعهداتشان خوش بین هستند. به این ترتیب خودرویی ها بعد از پشت سر گذاشتن فشارهای فروش، به مدار صعودی بازگشتند و عموما با صف های خرید به معاملات روزانه خود آخر دادند. در این میان به نظر می رسد پیش خور شدن هیجانات سیاسی ناشی از برهم خوردن توافق هسته ای و افت قیمت تا کف های روانی بااهمیت ترین عامل بازگشت قیمتی خودرویی ها باشد.

نگاهی به دیگر صنایع بورسی

در روزی که اکثر سهام بورسی قدم در مسیر زیاد کردن قیمت گذاشتند، قندی ها مسیری متفاوت را در پیش گرفتند و عمدتا شاهد ریزش قیمت ها بودند. بیشترین افت قیمت در این گروه به نماد معاملاتی «قشرین» به میزان ۳/ ۴ درصد تخصیص داده شده است داشت که به نظر می رسد به علت رشد های قیمتی اخیر سهام این شرکت باشد. دیگر نمادهای این گروه ولی با افت محدود قیمت مواجه شدند. در مجموع نیز شاخص این گروه از ابتدای سال تاکنون که اغلب صنایع بورسی با افت مواجه شده است اند، رشد بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده هست. به این ترتیب افت محدود قیمت این سهام، عنوان عجیبی به نظر نمی رسد. «فولاد» روز گذشته بار دیگر در صدر نمادهای تاثیرگذار بر شاخص بورس قرار گرفت. دیروز مدیرعامل این شرکت، در برآوردی محتاطانه سود هر سهم خود را جهت امسال ۷۷ تومان عنوان کرد. چشم انداز رشد سودآوری این شرکت موجب شد تا معاملات دیروز این سهم با رشد تقاضا مواجه شود. همچنین روز یکشنبه معامله بلوک ۴ درصدی «فولاد» قطعی شد. فولاد مبارکه، ۱۵ اردیبهشت شاهد دومین عرضه بلوکی در امسال بود که طی آن بیش از سه میلیارد و ۴۸ میلیون و ۸۳ هزار سهم به قیمت پایه هر سهم ۲۸۵۷ ریال معامله شد. در عین حال معامله محصولات این شرکت در دادوستدهای بورس کالا نیز عامل اثرگذار دیگری در معاملات دیروز «فولاد» است.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته جهش ۵۳۸ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب کم کردن تب و تاب بازارهای مالی کشور ناشی از خروج آمریکا از

در این جلسه، انواع محصولات گرم و سرد و پوشش دار فولاد مبارکه با قیمت قراردادهای سلف هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت. قیمت های فروش این محصولات همچنان موید سودآوری قابل توجه این شرکت در امسال است.

مروری بر بازگشایی بازارهای جهانی

افزایش جمعی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بورس لندن معاملات روز گذشته خود را با آرامش نسبی همراه با رشد محدود قیمت ها شروع کرد. در این روز بهای مس نیز با رشد ۲/ ۰ درصدی در سطح ۶۹۳۹ دلار در هر تن قرار گرفت. آلومینیوم نیز اوضاع مشابهی را تجربه کرد و ۲۲۷۹ دلار در هر تن معامله شد. سرب ولی رشد بیشتری را تجربه کرد و با رشد ۴/ ۱ درصدی، ۲۳۸۲ دلار در هر تن قیمت خورد. (قیمت ها در لحظه تنظیم گزارش ساعت ۱۵ ذکر می شود.) تزلزل ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز مطرح دنیا در کنار امیدواری فعالان بازار با کم کردن تنش ها در روابط تجاری میان آمریکا و چین بعد از اظهارنظر ترامپ در زمینه فعالیت شرکت ZTE در آمریکا از بااهمیت ترین دلایل رونق معاملات در روز گذشته به شمار می رود. بر این اساس قرار است ترامپ، تحریم شرکت مخابراتی ZTE چین را که به بهانه ارتباط با کشور عزیزمان ایران اعمال شده است بود، لغو کند. در بازار نفت اما، به علت زیاد کردن دکل های حفاری آمریکا و موضع منفی در قبال تحریم علیه صادرات نفت ایران، قیمت نفت در دومین جلسه متوالی کم کردن پیدا کرد. تصمیم هفته گذشته ترامپ راجع به توافق هسته ای ایران، ابهام های زیادی راجع به افق بازار نفت ایجاد کرد. در این خصوص بعضی معتقدند تنش های موجود به شکل دیپلماتیک قابل برطرف است و عده ای دیگر می گویند به زودی بازار با کسری عرضه مواجه می شود.

در بازار چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد دیروز نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت بیشترین رشد از ۲۰ فروردین ماه، در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحد ایستاد. همچنین دیروز ارزش معاملات خرد سهام در سطح ۱۲۳ میلیارد تومان قرار گرفت. بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۸ صنعت با رشد همراه شد و ۶ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (معادل ۶/ ۴ درصد) از آن گروه استخراج زغال سنگ با تک نماد «کطبس» شد. روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار نیز با کمرنگ شدن نقش حقوقی ها، به نام سهامداران حقیقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۱۳۶ میلیون سهم به ارزش ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی انتقال یافته شد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آمریکا | روز گذشته | مقامات آمریکا | توافق هسته ای ایران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz